До Дня Південного Бугу, який відзначається 22 травня, хочемо ознайомити вас із цікавою інформацією про цю неймовірну річку

розміщено в: Новини | 0

Південний Буг, Бог, Гіпаніс – три імені великої ріки. Найбільшої української ріки, бо, хоч за довжиною Південний Буг менший за Дніпро та Дністер (третя за довжиною ріка України), але це найдовша річка, басейн якої повністю належить території держави. Вперше описав ріку «батько історії» Геродот ще в V ст. до н. е., давши їй назву Гіпаніс – ріка, що протікає по родючій (або божій) землі, від грецького «паніс» – бог. Бог, Біг – це і є справжня назва річки, так її з давніх часів і де-не-де до цього часу називають місцеві. Сучасну ж назву Південний Буг отримав, як не прикро, внаслідок помилки. Дослідник В. Ласкарєв, не зауваживши фонетичні відмінності у назвах двох рік – Буг (Західний Буг) та Біг (Південний Буг), – залишив в користування карту із саме такими географічними назвами.

Південний Буг – протікає через найдавніше в Україні геологічне утворення – Український кристалічний щит. В його межах рівнинний Південний Буг набуває гірського характеру – у місцях, де на поверхню виходять кристалічні породи, в руслі сформувались пороги. Власне, в цьому полягає унікальність Південного Бугу – поєднання рис рівнинної й гірської річки. Найбільш порожиста ділянка ріки знаходиться в межах Гранітно-степового Побужжя.

Близько 40 км Південного Бугу зберігається в межах національного природного парку “Бузький Гард”, це становить близько 1/20 від загальної довжини річки. У 2008 році територія парку ввійшла до списку семи природних чудес України.

Зазначимо, що основною метою відзначення Дня Південного Бугу є акцентування уваги людей на екологічних проблемах річки.

Цьогоріч традиційно, в рамках відзначення Дня Південного Бугу проводяться заходи щодо прибирання  прибережної захисної смуги  річки Південний Буг в межах міста Хмельницького.

Закликаємо усіх дбати та оберігати Південний Буг, робити все можливе, аби залишити нащадкам безцінний скарб – наші водойми.

Залишити відповідь