Міжнародний День Дніпра!

розміщено в: Новини | 0

07 липня світова спільнота святкує день однієї з найбільших водних артерій Європи, яка є основною річкою України.

Дніпро – третя за довжиною і площею басейну ріка Європи, її довжина – 2201 км (у межах України 981 км), площа басейну – 504 тис.км². Цікаво, що в басейні Дніпра близько 32 тисяч водотоків, серед яких 89 – ріки завдовжки 100 км і більше. Водні ресурси басейну Дніпра становлять близько 80% загальноукраїнських.

Річка Дніпро забезпечує водою майже дві третини населення України, вона допомагає нам в транспортному сполучені півночі та півдня, насичує силою та дарує життя навколишній природі, її рослинному та тваринному світу; красу та велич цієї річки оспівують в віршах та творах письменники з різних країн та епох.

У межах району басейну річки Дніпро виділено 5 суббасейнів: Верхнього, Середнього та Нижнього Дніпра, а також Прип’яті та Десни.

Суббасейн річки Прип’ять в межах Хмельницької області представлений річкою Горинь (правобережна притока р. Прип’ять) та її притоками.  Він займає північну частину області і складає 8,27 тис км2, або 40% площі області. Суббасейн річки Прип’ять на півдні межує з річковими басейнами Дністра та Південного Бугу.

Згідно даних звітності про використання води в 2023 році в суббасейні Прип’яті забрано 69,2 млн куб. м свіжої води, з яких 39,5 млн куб. м поверхневої води або 60 % від загального забору в області і 29,6 млн куб. м підземної води або 75 % від загального забору в області.

Використання води в басейні склало 45,4 млн куб. м, в тому числі для забезпечення питних і санітарно-гігієнічних потреб – 6,6 млн куб. м, виробничих потреб – 38,4 млн куб. м, для потреб зрошення – 0,08  млн куб. м. Найбільш водоємкими є енергетика, комунальна галузь, об’єкти риборозведення та переробна промисловість.

Забір підземних вод для забезпечення питною водою м. Хмельницький проводиться в басейні р. Случ (суббасейн р. Прип’ять, басейн Дніпра) з Чернелівського водозабору та здійснюється її транспортування до міста водогоном протяжністю понад 34 км.

Річки річкового суббасейну Прип’яті також виконують роль приймачів зворотних (стічних) вод. Протягом 2023 року до річок басейну на території області було відведено 13,6 млн куб. м зворотних вод, в тому числі 0,5 млн куб. м – забруднених. Найбільші обсяги зворотних (стічних) вод у поверхневі водні об’єкти відводяться комунальними підприємствами.

Для покращення екологічного стану річок та досягнення “доброго” стану масивів поверхневих вод розроблено проєкт Плану управління річковим басейном Дніпра, в тому числі його частини – суббасейну Прип’яті. Плани управління річковими басейнами/суббасейнами мають бути затверджені до кінця поточного року та почнуть діяти на період 2025-2030 роки.

Всього у суббасейні річки Прип’ять на території Хмельницької області налічується 1371 річка загальною довжиною 4450 км, серед них 2 річки відносяться до середніх річок (Горинь та Случ) та 91 має довжину більше 10 км.

На річках та їх притоках знаходиться понад 1000 водних об’єктів загальною площею водного дзеркала 10244,65 га та об’ємом 215,57 млн м3, серед них 15 водосховищ. Найбільшими з них є: водойма охолоджувач ХАЕС, Кузьминське, Ізяславське, Мислятинське водосховища.

 Відзначення Дня Дніпра привертає увагу громадськості до проблем пов’язаних з раціональним використанням, охороною та відтворенням водних ресурсів річки та пошуку шляхів їх вирішення.

Залишити відповідь