Сучасна національна екологічна політика України у галузі використання водних ресурсів спрямована на впровадження принципів Європейської Рамкової Водної Директиви 2000/60/EС (ЄРВД) щодо забезпечення сталого природокористування – європейської моделі управління водними ресурсами. Метою ЄРВД є захист і поліпшення стану водних ресурсів та сприяння сталому і збалансованому їх використанню. Вона встановлює основні положення для досягнення країнами ЄС доброго стану поверхневих, підземних, перехідних і прибережних вод у межах кожного річкового басейну.

Одним із головних принципів нової ефективної системи управління водними ресурсами, викладених у Директиві 2000/60/EС, є інтегрована басейнова модель управління ними, що передбачає спільні дії усіх держав, які знаходяться у басейнах річок, а головним документом для управління водними ресурсами виступає План управління річковим басейном.

План управління річковим басейном розробляється з метою досягнення екологічних цілей, визначених для кожного району річкового басейну, в установлені строки.

Стратегічною екологічною ціллю для всіх районів річкових басейнів є досягнення/підтримання “доброго” екологічного стану масивів поверхневих та підземних вод, а також “доброго” екологічного потенціалу штучних або істотно змінених масивів поверхневих вод.

В основу планів управління водними басейнами покладені інформаційні, імітаційні та прогнозні моделі й екологічні карти басейнів, що дозволяє науково обґрунтувати заходи щодо захисту територій і населення від забруднення, затоплення, інших екологічних загроз, визначити їхню черговість та раціонально використати наявні фінансові, матеріальні і трудові ресурси. Усі ці розробки здійснюються на основі ГІС технологій.

План управління річковим басейном є основним засобом удосконалення і підтримки обґрунтованого менеджменту водних ресурсів і передбачає активне залучення усіх зацікавлених сторін у цей процес. Важливим етапом впровадження басейнового принципу управління водними ресурсами є також розробка плану управління річковим басейном для окремих суббасейнів та проведення гідрографічного районування території басейну для виділення меж суббасейнів.

Порядок розроблення та структура плану управління річковим басейном затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 18 травня 2017 р. № 336.

Наказ Міндовкілля №313 від 27.11.2020 “Про затвердження планів-графіків процесу розроблення проєктів планів управління річковими басейнами”

РІЧКОВИЙ БАСЕЙН ДНІСТРА

Проєкт Плану управління річковим басейном Дністра

Повний перелік заходів

Карти

Звіт про стратегічну екологічну оцінку

1. Дністер ПУРБ

2. Аналіз стану поверхневих та підземних вод

3. Екологічний та хімічний стан

4. Програма заходів

5. Інфографіка Дністер

РІЧКОВИЙ БАСЕЙН ПІВДЕННОГО БУГУ

Проєкт Плану управління річковим басейном Південного Бугу

Повний перелік заходів

Карти

Звіт про стратегічну екологічну оцінку

1. Південний Буг ПУРБ

2. Аналіз стану поверхневих та підземних вод

3. Екологічний та хімічний стан

4. Програма заходів

5. Інфографіка Південний Буг

РІЧКОВИЙ БАСЕЙН ДНІПРА (СУББАСЕЙН ПРИП’ЯТІ)

Проєкт Плану управління річковим басейном Дніпра

Повний перелік заходів суббасейну Прип’ять

Карти

Звіт про стратегічну екологічну оцінку

1. Прип’ять ПУРБ

2. Аналіз стану поверхневих та підземних вод

3. Екологічний та хімічний стан

4. Програма заходів

5. Інфографіка Прип’ять