22 травня – День Південного Бугу!

розміщено в: Новини | 0

Південний Буг починається на Хмельниччині біля села Холодець Хмельницького району, має довжину 806 км,  і несе свої води до Чорного моря перетинаючи територію п’яти областей: Хмельницької, Вінницької, Кіровоградської, Одеської, Миколаївської.

В межах Хмельницької області Південний Буг має довжину 140 км і його основними притоками є річки Мшанець, Войтовина, Плоска, Самець (Кудрянка), Зінчиця, Бужок, Вовк, Кудинка, Іква.

Басейн річки Південний Буг займає 22,4% території Хмельницької області (4,61 тис. км2) та у його басейні розташовано 960 водних об’єктів – водосховищ та ставків, загальною площею водного дзеркала близько 10 тис. га. На Щедрівському та Новокостянтинівському водосховищах розташовані гідроелектростанції.

 Загалом водними ресурсами річок басейну Південного Бугу на території Хмельницької області користуються понад 140 водокористувачів, які забирають для забезпечення своїх потреб більше 5 куб. м води на добу.

Згідно даних звітності в 2023 році в басейні забрано 14,2 млн куб. м свіжої поверхневої води або 21 % від загального забору в області і 2,8 млн куб. м підземної води або 7 % від загального забору в області. Але при цьому треба врахувати, що в басейні Південного Бугу недостатньо запасів підземних вод. Аби забезпечити обласний центр – місто Хмельницький якісною питною водою, здійснюється забір підземної води в басейні р. Случ (суббасейн р. Прип’ять, басейн Дніпра) з Чернелівського водозабору та транспортування її до міста водогоном протяжністю понад 34 км. Використання води в басейні склало 23 млн куб. м, в тому числі для забезпечення питних і санітарно-гігієнічних потреб – 12,4 млн куб. м, виробничих потреб – 9,9 млн куб. м. Найбільш водоємкими є комунальна галузь, об’єкти риборозведення та переробна промисловість.

 Окрім безпосереднього забезпечення водою життєдіяльності регіону, річка Південний Буг виконує роль приймача зворотних (стічних) вод. Протягом 2023 року до річок басейну на території області було відведено 28,9 млн куб. м зворотних вод, в тому числі 0,035 млн куб. м забруднених. Найбільші обсяги зворотних (стічних) вод у поверхневі водні об’єкти відводяться комунальними підприємствами. Погіршують якість річкової води також і неочищені стоки зливових каналізацій з території міста та селищ міського типу.

Значне регулювання стоку, тобто надмірне будівництво штучних водойм та низька водність негативно впливає на стан всієї річки Південний Буг. Напередодні літнього періоду, протягом квітня-травня 2024 року, у басейні Південного Бугу на Хмельниччині, як і за всією течією, спостерігалась низька водність. З метою покращення санітарно-екологічної обстановки на поверхневих питних водозаборах у Вінницькій області для міст – Хмільник, Калинівка та Вінниця, за рішенням Міжвідомчої комісії по узгодженню режимів роботи водосховищ, водогосподарських систем басейну  річки Південний Буг, майже щорічно у літній період, проводиться спрацювання Щедрівського водосховища. Об’єми попусків, без врахування припливу, становлять біля 2-3 млн. куб. м

 Для покращення екологічного стану річок та досягнення доброго стану масивів поверхневих вод, розроблено проєкт Плану управління річковим басейном річки Південний Буг, який має бути затверджений до кінця поточного року та почне діяти на період 2025-2030 роки.

Відповідно до рішення Басейнової Ради Південного Бугу щорічно 22 травня відзначається День Південного Бугу.

 Напередодні  Дня Південного Бугу в населених пунктах області здійснюються природоохоронні заходи спрямовані на покращення екологічного стану водних об’єктів басейну.

 Закликаємо усіх не байдужих до нашого довкілля, прийняти активну участь у акціях присвячених Дню Південного Бугу.  

     

Залишити відповідь