Витік річки Дністер знаходиться неподалік села Вовче у Львівській області. Вона перетинає південно-західну частину Подільської височини, тече вздовж кордону України з Молдовою, а потім знову повертається на українську територію, впадаючи у Дністровський лиман, а далі — у Чорне море.
Дністер є третьою за довжиною річкою України після Дніпра та Південного Бугу, а також дев’ятою найдовшою річкою Європи.
Це транскордонна річка, адже її басейн охоплює території трьох країн — України, Молдови та Польщі. Вона протікає через сім областей України: Львівську, Івано-Франківську, Чернівецьку, Тернопільську, Хмельницьку, Вінницьку та Одеську.
У межах Хмельницької області (Кам’янець-Подільський район) Дністер є найбільшою річкою, довжина його ділянки тут становить 152 кілометри. Основними притоками Дністра в області є: Збруч, Жванчик, Смотрич, Мукша, Студениця, Ушиця, Калюс.
В басейні Дністра на Хмельниччині в Національному природному парку “Подільські Товтри” розташовані два водно-болотні угіддя міжнародного значення: “Пониззя річки Смотрич” та “Бакотська затока”.
Дністер використовується для потреб гідроенергетики, водопостачання, рибництва, рекреації. На Дністрі розташована одна із найбільших гідроакумулюючих станцій у світі – Дністровська ГАЕС. В Хмельницькій області поверхневі води Дністровського водосховища використовуються для забезпечення водопостачання міста Кам’янець-Подільський.
Згідно даних звітності про використання води в 2024 році в басейні забрано 11,25 млн куб. м свіжої поверхневої води або 17 % від загального забору в області і 6,3 млн куб. м підземної води або 16 % від загального забору в області.
Використання води в басейні склало 13,4 млн куб. м, в тому числі для забезпечення питних і санітарно-гігієнічних потреб – 8,2 млн куб. м, виробничих потреб – 4,0 млн куб. м, для потреб зрошення – 0,9 млн куб. м. Найбільш водоємкими є комунальна галузь, об’єкти риборозведення та переробна промисловість.
Річки річкового басейну Дністра також виконують роль приймачів зворотних (стічних) вод. Протягом 2024 року до річок басейну на території області було відведено 11,0 млн куб. м зворотних вод, в тому числі 0,071 млн куб. м – забруднених. Найбільші обсяги зворотних (стічних) вод у поверхневі водні об’єкти відводяться комунальними підприємствами.
Бережімо Дністер, як бережемо найдорожче. Бо його чистота – це наше здоров’я, його повноводність – наша стабільність, а його життя – наше спільне майбутнє.
Дністер – це дзеркало нашого ставлення до природи. І відображення в ньому має бути гідним
Залишити відповідь
Щоб відправити коментар вам необхідно авторизуватись.