28 травня – Міжнародний день Дністра

розміщено в: Новини | 0

Сучасна назва Дністра бере свій початок з Київської Русі і означає «швидка вода».

Витік річки  Дністер розташований поблизу села Вовче Львівської області. Перетинає південно-західний край Подільської височини, протікає по межі України з Республікою Молдова, повертаючись на територію України, впадає у Дністровський лиман і далі – у Чорне море.

Довжина – 1362 км, площа – 72,1 тис. км², у межах 7 областей України – 925 км, площа басейну – 52,7 тис. км². 

Довжина річки в межах Хмельницької області — 152 км.

В річковому басейні Дністра в межах області протікає 1267 малих річок (сумарна довжина в межах області 4555 км), із них 69 малих річок довжиною більше 10 км  – сумарна довжина в межах області 1629 км, одна середня річка довжиною 247 км – Збруч. Найбільшими притоками є Жванчик, Смотрич, Студениця, Ушиця, Калюс та інші.

В річковому басейні Дністра в межах області знаходиться 5 водосховищ та близько 1000 водних об’єктів (ставків).

Найбільший водний об’єкт на річці Дністер – це Дністровське водосховище.  В Хмельницькій області водосховище знаходиться в межах території Національного природного парку «Подільські Товтри».

Дністер використовуються в багатьох сферах господарської діяльності: водопостачання, рекреація, рибний промисел, гідроенергетика, водний транспорт.

Згідно даних звітності про використання води за формою №2-ТП – водгосп (річна) в 2022 році в басейні річки Дністер в межах області всіма водокористувачами забрано близько 11 млн куб. м свіжої поверхневої води і майже 6,9 млн куб. м підземної води.

Використання води в басейні склало 14,3 млн куб. м, в тому числі для забезпечення питних і санітарно-гігієнічних потреб – 8,1 млн куб. м, виробничих потреб – 4,9 млн куб. м, для потреб зрошення – 1,0 млн куб. м.

Протягом 2022 року до річок басейну на території області було відведено 9,2  млн. куб. м зворотних вод, в тому числі 0,025 млн. куб. м забруднених.

На території Хмельницької області  найбільшими водокористувачами в басейні Дністра, як і найбільшими забруднювачами поверхневих вод, є комунальні підприємства.

На притоках Дністра, що протікають територією області основне господарське використання належить гідроенергетиці, тут  знаходиться 20 малих гідроелектростанцій. На Дністровському водосховищі розташована одна з найбільших гідроелектростанцій країни – Дністровська гідроелектростанція.

 Вода  Дністровського водосховища використовується для забезпечення питного водопостачання міста Кам’янець-Подільський.

Відзначення Міжнародного дня Дністра – чудова нагода вчергове привернути увагу суспільства до раціонального і дбайливого використання водних ресурсів та через поширення екологічних знань посилити виховання шанобливого й відповідального ставлення до щедрот природи.

Залишити відповідь