Найдавніші письмові відомості про Дніпро залишив грецький історик і географ Геродот у четвертій книзі своєї історії, що називається «Мельпомена» (485 – 425 р. до н. е.): Борисфен — так він називав Дніпро. Дніпро – найбільша річка України. Але відома вона була задовго до утворення нашої держави і навіть до утворення Київської Русі. Крім слов’ян, на її берегах засновували свої поселення представники Трипільської цивілізації, скіфи, сармати, греки. Сучасна назва річки Дніпро сягає корінням до іранських мов, яка перекладається як “глибока річка”.
Загальна довжина річки Дніпро складає 2201 км, у межах України – 981 км. Площа басейну становить 504 тисячі км², з них в межах України – 291,4 тисячі км².
Найбільшими її притоками є Самара, Прип’ять, Інгулець, Рось, Десна, Базавлук, Ірпінь та ін. Басейн річки Дніпро відповідно до гідрографічного районування розділений на 4 суббасейни – річки Прип’ять, річки Десна, Середнього Дніпра та Нижнього Дніпра.
Водою Дніпра користується 70 % населення України, також на нього припадає половина всіх річкових шляхів країни й основна частина (близько 60 %) річкових перевезень вантажів і пасажирів.
Північна частина території Хмельницької області знаходиться в межах суббасейну річки Прип’ять, який складає її правобережна притока – річка Горинь та її притоки, яка займає 8,27 тис км² (40% площі області).
В суббасейні річки Прип’ять в межах області протікає 2 середні річки – Горинь та Случ (сумарна довжина в межах області 269 км), 1369 малих річок сумарною довжиною 4181 км, знаходиться 980 ставків площею 5,8 тис. гектарів та 15 водосховищ площею 4,2 тис. гектарів.
Згідно даних звітності про використання води за формою №2-ТП – водгосп (річна) в 2022 році в суббасейні забрано близько 33 млн куб. м свіжої поверхневої води і майже 30 млн куб. м підземної води. Використання води в суббасейні склало 39,5 млн. м, в тому числі для забезпечення питних і санітарно-гігієнічних потреб – 6,8 млн куб.м, виробничих потреб – 32 млн куб. м. Найбільшими водокористувачами є енергетична та комунальні галузі, об’єкти риборозведення та переробна промисловість.
Залишити відповідь
Щоб відправити коментар вам необхідно авторизуватись.