Річка Горинь бере початок на північний захід від села Волиця Кременецького району Тернопільської області. Протікає територією Хмельницької та Рівненської областей і на території Білорусі впадає у річку Прип’ять із правого берега.
Назва річки Горинь походить вiд староруського слова «горина» (гориста мiсцевiсть). У минулому рiчка так i називалася – Горина.
Довжина річки Горинь складає близько 659 км (з них на території Хмельницької області 150 км), водозбірна площа – 27700 км²(з них на території Хмельницької області 8250 км2). Живлення річки переважно снігове з помітною участю дощового й ґрунтового. Похил річки складає 0,29 м на кілометр довжини. Русло Горині у верхній частині течії помірно звивисте, у середній і нижній – сильно звивисте, переважно нерозгалужене. Ширина річки поступово зростає від 3-10 м до 25-60 м.
Більша частина басейну розорана (понад 60 %), ліси займають 18 % басейну, болота – низинні очеретові і осокові – займали до осушення 6 %. Заплавні луки частково розорані, окультурені або перебувають під випасами, що призводить до їх деградації, а також змиву при паводках у річкове русло значних домішок – органічних, бактеріальних і твердого стоку
У басейні річки Горинь на території Хмельницької області нараховується 1279 приток різних порядків, загальною довжиною 2593 км. Густота річкової сітки становить 0,54 км/км2. Основними притоками є Жердь, Полква, Припутинка, Цвітоха, Богушівка, Вілія, Случ.
У басейні річки Горинь на території Хмельницької області (виключаючи басейн р. Случ) нараховується близько 280 водних об’єктів, які використовуються для рибогосподарських, рекреаційних, гідроенергетичних потреб, загального водокористування, в тому числі чотири водосховища: Теофіпольське, Мислятинське, Ізяславське та водойма охолоджувач Хмельницької атомної електростанції загальним об’ємом 131,843 млн.м3.
На території Хмельницької області на річці Горинь споруджено три гідроелектростанції: Мислятинська, Ізяславська та Полянська.
Залишити відповідь
Щоб відправити коментар вам необхідно авторизуватись.