В липні та серпні 2023 року Регіональний офіс водних ресурсів у Хмельницькій області з метою забезпечення виконання програми державного моніторингу вод по діагностичному та операційному моніторингу здійснював відбір проб поверхневих вод:
– в 5 пунктах моніторингу в суббасейні річки Прип’ять (басейн річки Дніпро);
– в 12 пунктах моніторингу в басейні річки Дністер;
– в 4 пунктах моніторингу в басейні річки Південний Буг.
За результатами проведених досліджень в зразках поверхневих вод в суббасейні річки Прип’ять в липні та серпні виявлено перевищення допустимих концентрацій БСК5 (біологічне споживання кисню), що характеризує органічне забруднення, в р. Хомора в 1,2 та 2,5 рази відповідно (норма – 3,0 мгО2/дм3). Також в серпні в двох пунктах моніторингу зафіксовано перевищення масової концентрації заліза загального в р. Хомора в 2 рази, а в р. Случ в 6,8 рази (нормативне значення 0,1 мг/дм3). Вміст біогенних показників (амоній іони, фосфат-іони, нітрат-іони, нітрит-іони, сухий залишок) знаходився в межах допустимих концентрацій.
В окремих пунктах моніторингу зафіксували вміст в межах максимально допустимих значень нормативів екологічної якості наступних показників:
* пестициду: тербутрин;
* леткі органічні сполуки: тетрахлорметан, дихлорметан;
* поліхроматичного вуглеводню: флуорантен;
* важких металів: нікель, миш’як
В чотирьох пунктах моніторингу в липні місяці виявлено вміст хрому з перевищенням гранично-допустимих концентрацій для водойм рибогосподарського призначення від 2-ох до 2,35 рази (нормативне значення ГДК – 0,001 мг/дм3). Хром та його сполуки можуть надходити у поверхневі води із стічними водами гальванічних цехів, фарбувальних цехів текстильних підприємств, підприємств хімічної промисловості і сільського господарства. В серпні вміст хрому в поверхневих водах знаходився в межах допустимих концентрацій.
В басейні річки Дністер на деяких масивах поверхневих вод в липні та серпні були виявлені такі речовини як:
* пестициди: атразин, метолахлор, тербутилазин, хлорпірифос;
* фармацевтичний препарат: триклозан;
* поліароматичні вуглеводені: бензо(а)пірен,флуорантен;
* летку органічну сполуку: дихлорметан;
* важкі метали: нікель.
Та їх значення знаходились в межах екологічних нормативів якості.
Також у відібраних пробах вміст цинку зафіксували в 12 пунктах моніторингу, та в трьох з них виявили перевищення гранично-допустимих концентрацій від 1,2 до 4,6 рази (нормативне значення ГДК вмісту цинку 0,01 мг/дм3). Цинк лежить в основі процесу цинкування. Цинк забезпечує спосіб захисту металу від корозії. Також має багато інших галузей застосування: в автомобільному обладнанні, побутових речах; інструментах та іграшках; в будівництві; у фармацевтичній галузі; у шинах та гумовотехнічних виробах; у добривах і кормових добавках.
В одному пункті моніторингу в липні виявлено наявність міді та її вміст перевищував гранично-допустиму концентрацію для водойм рибогосподарського призначення в 3 рази (нормативне значення ГДК – 0,001 мг/дм3). Мідь у хімічних сполуках може використовуватися в сільському господарстві для боротьби з хворобами рослин, а в промисловості використовується при виробництві штучних волокон, органічних барвників, мінеральних фарб.
В серпні на одному моніторинговому пункті виявили ртуть, концентрація якої перевищувала межу максимально допустимого значення екологічного нормативу якості в 27,1 рази (норма – 0,07 мкг/дм3). Ртуть широко застосовується при виготовленні різних приладів: термометрів, манометрів, вакуумних насосів, використовується, як каталізатор при синтезі оцтової кислоти, у ртутних лампах. Сполуки ртуті застосовуються в медицині.
Вміст хрому виявили на трьох постах спостереження, з перевищенням граничнодопустимої концентрації для водойм рибогосподарського призначення від 2 до 4 разів, при гранично-допустимій концентрації 0,001 мг/дм3.
В басейні річки Південний Буг на окремих масивах поверхневих вод зафіксована присутність, в межах максимально допустимих значень нормативів екологічної якості, наступних хімічних показників:
* леткі органічні сполуки: трихлорметан, дихлорметан;
* фармацевтичного препарату: триклозану;
* пестициду: хлорпірифосу .
В липні в одному з пунктів моніторингу виявлено перевищення нормативу гранично-допустимої концентрації цинку в 1,2 рази (нормативне значення ГДК 0,01 мг/дм3). В серпні у трьох пунктах моніторингу виявлено вміст цинку, який знаходився в межах допустимих концентрацій.
Залишити відповідь
Щоб відправити коментар вам необхідно авторизуватись.