Річка Хомора

розміщено в: Новини | 0

Хомора є найбільшою лівою притокою річки Случ. Її довжина в межах Хмельницької області становить 108 км, загальна площа річкового басейну – 1446 км2.

За твердженням краєзнавців, назва «Хомора» бере свій початок з легенди про злого полянського духа «Хо», який морив (топив) людей. Припускається, що від слів «Хо» і «мор» пішла назва річки.

Річка Хомора бере початок північніше с. Нова Криворудка Антонінської селищної територіальної громади Хмельницького району Хмельницької області, тече з південного заходу на північний схід та на території Житомирської області впадає у річку Случ.

Заплава двостороння, подекуди заболочена. Річище помірно звивисте, завширшки у верхів’ї 5-8 м, у нижній течії 20-25 м. Живлення змішане з переважанням снігового.

В басейні річки  розташована меліоративна система «Хомора», яка є найбільшою по площі обслуговування  осушуваних земель і займає  20,8 тис. гектарів. Вона побудована у 60-70х роках минулого століття на тих землях, які раніше були непридатні для виробництва або давали низькі врожаї через надмірну вологу в орному шарі. Річка Хомора є водоприймачем даної осушувальної системи, яка забезпечує відведення надлишкових вод із перезволожених сільгоспугідь та створення на них оптимального водно-повітряного режиму грунтів для вирощування високих і стабільних урожаїв сільськогосподарських культур.

На річці Хомора розташовані Грицівське та Юровщанське водосходище, у її заплаві – Сахновецьке водосховище. Сумарний об’єм водосховищ становить 4,36 млн м3. На Юровщанському водосховищі споруджено гідроелектростанцію.

У басейні річки Хомора на території Хмельницької області нараховується 221 штучний водний об’єкт (ставок) орієнтовним загальним об’ємом 14,37 млн м3.

Зі ставка “Гамарня”, що розташований на р. Хомора біля с. Новоселиця Полонської міської територіальної громади здійснюється питне водопостачання міста Полонне.

На території басейну річки Хомора розташовані наступні природоохоронні території:

– на схід від с. Ліщани Сахновецької сільської територіальної громади Шепетівського району лежить гідрологічний заказник місцевого значення «Хоморські заплави» загальною площею 211,2 га;

– у самому центрі смт. Гриців розташована геологічна пам’ятка природи місцевого значення «Хоморські граніти»;

– у місці впадіння річки Скрипівки в Хомору, та в заплаві Хомори на південний захід від с. Велика Березна Полонської міської територіальної громади Шепетівського району, розміщений орнітологічний заказник місцевого значення «Великоберезнянський» площею 500 га;

-у місті Полонному, в районі залізничного мосту, прямо на річці розташована геологічна пам’ятка природи місцевого значення «Кордієрито-гранатові граніти»;

– в межах смт. Понінка, розташована «Завадська гора», комплексна пам’ятка природи місцевого значення;

– на правому березі Хомори розміщені Великоновоселицький парк та Полонський парк: обидва – пам’ятки садово-паркового мистецтва державного значення;

– по річці Дружня –лівій притоці Хомори, розташований регіональний ландшафтний парк «Мальованка».

Залишити відповідь