«Цвітіння води»

розміщено в: Новини | 0

Літо стає все спекотнішим, а опадів усе менше. Це створює сприятливі умови для розмноження синьо-зелених водоростей.

За останні роки в Україні влітку починають «цвісти» річки, озера, ставки, водосховища України та навіть Чорне море — це свідчить про активне розмноження синьо-зелених водоростей.

Ціанобактерії — це синьо-зелені водорості. Синьо-зеленими їх називають тому, що часто на поверхні звичайних прісних або солоних вод формують синьо-зелену слизову плівку. Таке явище має назву «цвітіння води», і  представляє особливу небезпеку для здоров’я людини через високотоксичний вплив під час контакту.

Синьо-зелені водорості не є інфекційними агентами та не розмножуються в організмі людини. Але за даними ВООЗ, їх пов’язують із хворобами в різних частинах усього світу.

Ціанобактерії поширені в стоячій воді, в озерах, ставках та річках, що повільно течуть. Під час «цвітіння», вода набуває неприємного запаху, погіршуються її смакові й екологічні якості. Особливо шкідливим є надмірне «цвітіння» — шар води, що «цвіте» може досягати 10–15 см завтовшки. Високі концентрації токсинів ціанобактерій можуть бути присутні у всій товщі забрудненої води.

Перевищення критичної маси водоростей активізує процес саморозкладу. Це призводить до вилучення з води кисню, і натомість виділення метану, сірководню, аміаку, інших токсичних речовин.

Ті синьо-зелені водорості, які не розпадаються у воді, осідають на дно і стають причиною його замулювання. На час зимування водорості утворюють спори, які осідають на дно та знову пробуджуються, коли температура води піднімається до десяти градусів.

Цвітіння води насамперед є наслідком впливу діяльності людини, а саме — потрапляння у водойму значної кількості органічних і біогенних речовин. Безумовно, на розмноження й розвиток синьо-зелених водоростей впливають екологічні умови, серед яких:

  • метеокліматичні — швидкість вітру, температура середовища, інтенсивність сонячного випромінювання, опади;
  • гідрологічні — прозорість води, швидкість течії;
  • біологічні — водяна рослинність та ін.

У сучасний період бурхливе цвітіння води спровоковане ще іншим джерелом живлення водоростей — масовим використанням фосфатовмісних мийних засобів та мінеральних добрив на розораних землях, що потім стікають у водойми.

Кожна людина може зробити свій внесок у зменшення цвітіння води — відмовитися від фосфатовмісних пральних та мийних засобів у використанні в побуті.

Залишити відповідь