27 травня – Міжнародний день Дністра

розміщено в: Новини | 0

Рішенням Басейнової ради Дністра від 24 травня 2019 року прийнято рішення про відзначення Міжнародного дня Дністра щорічно 27 травня.

Дністер – ріка на південному заході України та в Молдові. Частково по Дністру проходить кордон між Україною та Молдовою. Річка бере початок на північно-східних схилах Карпатських гір поблизу с. Вовче Турківського р-ну Львівської області на висоті близько 1000 м (над рівнем моря) і впадає в Дністровський лиман Чорного моря. Довжина – 1362 км, площа – 72,1 тис. км², у межах 7 областей України – 925 км, площа басейну – 52,7 тис. км². На території Хмельницької області протікають основні ліві притоки Збруч, Жванчик, Смотрич, Студениця, Ушиця, Калюс та інші.

У басейні річки багато ставків і водосховищ. На Дністрі в Україні створено три водосховища: Дністровське, Дністровське буферне і Дністровське гідроакумулююче. Вони разом утворюють комплекс Дністровських водосховищ, головне призначення яких протипаводкове та гідроенергетичне.

Дністровське водосховище знаходиться на відстані 677,7 км від гирла Дністра, його довжина 194 км, розташоване на території Чернівецької, Хмельницької, Вінницької і Тернопільської областей. Характерними особливостями водосховища є його значна глибина, відносно мала ширина й велика звивистість. Дністровське водосховище створено на рівнинному плато в глибоко врізаній долині Дністра, з різко вираженою асиметричною долиною. Дністровське буферне водосховище утворене на ділянці Дністра від Дністровської ГЕС до Дністровської ГЕС-2 і призначене для внутрішньодобового вирівнювання скидів води з ГЕС у нижню течію Дністра.

При впадінні до Дністровського лиману Дністер утворює плавневу систему загальною площею 700 км2. Це самостійний елемент ландшафту басейну Дністра. Плавні охоплюють частину долини Дністра від м. Бендери до лиману, поверхня її перерізана рукавами, старицями, що затоплюється під час паводків.

На території Хмельницької області в басейні річки Дністер нараховується 6 водосховищ ба більше 1000 штучних водних об’єктів (ставків).

На лівому березі Дністра на території Кам’янець-Подільського, Чемеровецького та Городоцького районів Хмельницької області знаходиться Національний природний парк “Подільські Товтри”, який входить до списку семи природних див України та створений для збереження, відтворення та раціонального використання природних ландшафтів  Поділля з унікальними історико-культурними комплексами, які мають високе природоохоронне, естетичне, наукове, рекреаційне та оздоровче значення.

Дністер використовуються в багатьох сферах господарської діяльності: водопостачання, рекреація, рибний промисел, гідроенергетика, водний транспорт.

Одне з перших місць у господарському використанні належить гідроенергетиці, однією з найбільших господарських споруд в басейні Дністра є Дністровська гідроелектростанція.

На території Хмельницької області як найбільшими водокористувачами в басейні Дністра, так і найбільшими забруднювачами поверхневих вод, є комунальні підприємства. В Хмельницькій області вода із Дністра використовуються для забезпечення питного водопостачання міста Кам’янець-Подільський.

Відзначення дня Дністра спрямоване на те, щоб привернути увагу громадськості до стану водних об’єктів у басейні, посилити екологічну освіту, виховати шанобливе ставлення до природи.

Залишити відповідь